Prostata

Dobry lekarz kardiolog Zgorzelec

Prostata

DSC_0021.JPGProstata to niewielki gruczoł otulający pod pęcherzem cewkę moczową produkujący płyn odżywiający i chroniący plemniki, czyli między innymi odpowiada za jakość nasienia. Około trzydziestego roku życia prostata (inaczej stercz lub gruczoł krokowy) osiąga typową wielkość kasztana. Jednak koło 50 roku życia mężczyzny zaczynają się zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na nadmierny rozrost tego gruczołu. Może dojść do łagodnego przerostu prostaty (gruczolaka prostaty). Taki przerost nie jest jednakowy dla wszystkich mężczyzn, ale dotyczy około 50 % mężczyzn po 50. roku życia; 75 % mężczyzn po 80. roku życia i 90 % po 90. roku życia. U niektórych mężczyzn to, co dzieje się z prostatą nie daje żadnych wyraźnych objawów.
Przerost prostaty często skutkuje tym, że panowie mają problem z oddawaniem moczu; mocz leci cienkim strumykiem i delikwent ma wrażenie, że nie opróżnił pęcherza do końca.
Czasami przerost prostaty przeradza się w nowotwór złośliwy, dlatego każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien regularnie badać swoją prostatę?

Podobne artykuły tematyczne o medycynie:

Prostata Reviewed by on czwartek, 22 września, 2016 .

Prostata to niewielki gruczoł otulający pod pęcherzem cewkę moczową produkujący płyn odżywiający i chroniący plemniki, czyli między innymi odpowiada za jakość nasienia. Około trzydziestego roku życia prostata (inaczej stercz lub gruczoł krokowy) osiąga typową wielkość kasztana. Jednak koło 50 roku życia mężczyzny zaczynają się zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na nadmierny rozrost tego gruczołu. Może

ABOUT AUTHOR /