ASTMA

Kardiolog Zgorzelec prywatnie

ASTMA

nefrolog-krakow-1Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Czasami rozwija się, już we wczesnym dzieciństwie a najczęstszą jej przyczyną jest alergia.
Skutecznie kontrolowana i leczona pozwala na prawie normalne życie, ale zaniedbana może być bardzo niebezpieczne, bo może chorego nawet udusić. Najbardziej popularne w dzisiejszych czasach leki to łatwe w użyciu inhalatory zawierające preparaty wziewne, które w razie ataku szybko docierają do miejsca przeznaczenia, czyli oskrzeli i płuc. Jeśli choroba jest zaawansowana trzeba także przyjmować codziennie (nawet, jeśli chory dobrze się czuje, bo to pomaga zapanować nad chorobą), glikokortykosteroidy czyli potocznie nazywane sterydy, które działają profilaktycznie. Wiele osób boi się jednak zażywania sterydów, ale te stosowane w astmie działają miejscowo i praktycznie nie mają większego wpływu na cały organizm, a z czasem, gdy choroba jest w pełni kontrolowana i chory nauczy się z nią żyć, dawki są minimalizowane. Bardzo ważne są też leki rozszerzające oskrzela, które łagodzą najgorsze ataki kaszlu. Jeśli chory czuje, że atak nadchodzi (świszczący oddech, kaszel, trudności z nabraniem powietrza do płuc, zimne poty i ciężar w klatce piersiowej) koniecznie powinien zażyć lek rozszerzający oskrzela i nie ulegać panice, która jeszcze pogarsza stan zdrowia. Jeśli atak nie mija w ciągu 15 minut należy wezwać pogotowie.

Podobne artykuły tematyczne o medycynie:

ASTMA Reviewed by on poniedziałek, 17 października, 2016 .

Astma jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Czasami rozwija się, już we wczesnym dzieciństwie a najczęstszą jej przyczyną jest alergia. Skutecznie kontrolowana i leczona pozwala na prawie normalne życie, ale zaniedbana może być bardzo niebezpieczne, bo może chorego nawet udusić. Najbardziej popularne w dzisiejszych czasach leki to łatwe w użyciu inhalatory zawierające preparaty wziewne, które

ABOUT AUTHOR /